استفاده از شیشه سکوریت فروشگاهی در ساخت بزرگترین آکواریم جهان در قطر

شیشه سکوریت نوعی شیشه است که با عملیات حرارتی یا شیمیایی فرآوری می شود که استحکام آن را افزایش می دهد. فرآیند تمپر کردن سطح بیرونی شیشه را در حالت فشرده شدن و قسمت داخلی را در حالت کشش قرار می دهد.

به دلیل تنش های مکانیکی شیشه سکوریت فروشگاهی به جای تکه های با لبه های تیز، به قطعات دانه ای می شکند و احتمال آسیب را کاهش می دهد. شیشه سکوریت به شیشه مقاوم یا شیشه ایمنی نیز معروف است.

شیشه سکوریت به دلیل ایمنی و استحکام در بسیاری از صنایع و مصارف از جمله پروژه های ساختمانی استفاده می شود. برخی از کاربردهای شیشه سکوریت شامل پنجره های خودرو، درهای دوش، سینی های یخچال، اجزای معماری، صفحه نمایش تلفن های همراه و ظروف پخت و پز است.

شیشه سکوریت هم از نظر فیزیکی و هم از نظر حرارتی قوی تر از شیشه های معمولی است. همانطور که قبلا ذکر شد، شیشه سکوریت برای ایجاد تنش بیرونی و داخلی در مواد استفاده می شود. تنش سطحی فشاری شیشه سکوریت شده توسط تنش کششی بدن متعادل می شود.

شیشه

برای طبقه بندی شیشه به عنوان سکوریت، سطح آن باید حداقل تنش فشاری 69 مگا پاسکال داشته باشد. سپس، برای اینکه یک شیشه سکوریت به عنوان یک شیشه ایمنی در نظر گرفته شود، تنش فشاری سطح آن باید از 100 مگا پاسکال تجاوز کند.

اگر شیشه سکوریت بشکند، تنش سطحی افزایش یافته به جای تکه های تیز، باعث ایجاد قطعات دایره ای کوچک می شود. این ویژگی باعث می شود که شیشه سکوریت برای کاربردهای ضد فشار و ضد انفجار مناسب باشد.

شیشه سکوریت شده برای تحمل فشار بیشتر تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد و احتمال شکستن آن را کاهش می دهد. اگر بشکند، شیشه سکوریت شده به قطعات کوچکی تبدیل می شود که به طور جدی کسی را که با آن تماس پیدا می کند قطع نمی کند.

این باعث می شود که شیشه سکوریت برای مناطقی که ممکن است فرد راه برود یا به داخل پنجره بیفتد، مانند درب پاسیو یا پنجره ای که شیشه به کف می رسد، ایده آل است. آیین نامه ساختمان معمولاً برای مناطقی مانند این نیاز به شیشه سکوریت دارد.

یکی دیگر از مناطقی که در آن شیشه سکوریت پیدا می کنید، پنجره های بزرگ در کنار وان حمام است. اگر در وان یا حمام لیز بخورید و از پنجره ای بیفتید که شیشه ندارد، نتایج می تواند غم انگیز باشد.

در شیشه های جانبی خودروها نیز از شیشه سکوریت برای کاهش آسیب در صورت برخورد استفاده می شود. شیشه سکوریت تنها یکی از راه‌هایی است که از فناوری نوآورانه برای ایمن نگه داشتن ما در خانه‌هایمان استفاده می‌شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.